Pillangó csoport

Bemutatkozás

A Pillangó csoportunk létszáma összesen 24 fő, ebből 13 fiú és 11 lány. A gyermekek összetételét tekintve 8 fő kiscsoportos korú, ebből 4 fiú és 4 lány. A középsős korúak 11 fő, melyből 6 fiú és 5 lány. Nagycsoportos gyermekeink 5 fő, ebből 3 fiú és 2 lány.
Két óvodapedagógus és két óvodai dajka neveli és gondozza a legjobb tudásuk szerint a rájuk bízott gyermekeket. A szakszolgálatok vizsgálatai alapján logopédiai és gyógypedagógiai fejlesztéseken is részt vehetnek gyermekeink. Minden óvodai dolgozó számára az a legfontosabb, hogy óvodás gyermekeink szeressék és élvezzék az óvodában töltött időt.
A csoport feltételrendszerének teljeskörű kihasználásával biztonságos, családias, szeretetteljes környezetben a gyermekek életkori és egyéni sajátosságaik figyelembevételével elősegítjük sokoldalú fejlődésüket. Pedagógiai programunk irányelveit követve szervezzük mindennapjainkat. Napirendünk folyamatos, tág időkeretbe foglalt, igyekezve elegendő időt biztosítani a különböző tevékenységekhez. A rendszeresség elengedhetetlen a gyermekek számára, hiszen ezáltal biztonságot teremtünk a mindennapokban.
A mozgásra nagy hangsúlyt fektetünk, mert fontos a testi és értelmi fejlődésükhöz. A csoportszobában és az udvaron egyaránt lehetőségünk van a testnevelés foglalkozás megtartásához, ezt spontán vagy szervezett módon valósítjuk meg.
A mesélés és verselés fontos momentuma a mindennapjainknak. Nemcsak a délutáni mesélésre fordítunk hangsúlyt, hanem a délelőtti órákban kezdeményezések formájában. Fontos a mesélés, hiszen ezáltal a gyermekek kommunikációs képességük, figyelmük, valamint kreativitásuk, képzelőerejük és emlékezetük nagyban fejlődik.
Az ábrázoló tevékenységeik az egyik legkedveltebb tevékenységük, hiszen amellett, hogy szeretnek alkotni fejlődik kézügyességük, finommotorikájuk, kreativitásuk, a szép iránti fogékonyságuk, melyet a változatos ötletek adásával valósíthatják meg.
 A külső világ tevékeny megismerésénél valójában a környezetükkel való megismerkedés az egyik fő momentum és a matematikai tartalmú ismeretek. Ezeket a mindennapi tevékenységük során alkalmazhatjuk (öltözködés, séta, étkezés stb.), de célzottan a kezdeményezéseknél is.
 A gyerekeknek és a gyerekekkel való éneklés mindennapos az óvodánkban kezdeményezés és spontán éneklés formájában. Gyakran társítunk a dalok mellé utánzásos mozgásokat, valamint páros és körjátékokat. Így biztosítjuk, hogy fejlődjön ritmusérzékük, hallásuk, valamint a népi hagyományokhoz való pozitív hozzáállásuk.
Az óvodáskorú gyermekek mindennapjaiban valójában a játék az elsődleges, amihez elegendő időt, helyet és eszközt kell biztosítanunk számukra. Gyermekeink alapvetően a játéktevékenység során szerzik ismereteiket, bontakoztatják ki személyiségüket.
A mi feladatunk, hogy hozzásegítsük a gyermekeket az ismeretek tapasztalati úton, cselekvésen keresztül történő megszerzéséhez. A Pillangó csoport gyermekei szeretnek mindenféle mozgásos, építőjellegű játékokat, de kedvelik a puzzle és társasjátékokat is. A szerepjátékok kibontakoztatását általában a babakonyhában valósítják meg.
Az óvodai nevelésünk során kiemelt figyelmet fordítunk a közösségi, érzelmi és az egészséges életmódra való nevelésre. A gyermekekkel éreztetjük az elfogadásunkat, feltétel nélküli szeretetünket és segítő szándékunkat. Igyekszünk észrevenni minden apró és nagyobb pozitív változást, mozzanatot a gyermekek életében és dicsérettel, bátorítással ösztönözni őket. Gyermekeink érdekében elengedhetetlen a szülőkkel való közvetlen, őszinte, bizalomra épülő kapcsolat kialakítása, ezért törekedünk arra, hogy a gyermekek szükségleteit és a szülők igényeit maradéktalanul kielégítsük.

„A gyermek fejlődése szempontjából döntő fontosságú, hogy érezze nemcsak szeretik, hanem olyannak szeretik amilyen.” (Herman Alice)

Cser Imre Attiláné - Ibolya néni

óvodapedagógus